Ako si naplánovať trip v USA! + šablóny cestovných itinerárov na stiahnutie!

23 August 2019

Amerika. Krajina neobmedzených možností. Krajina, kde nájdeš púšte, dažďové lesy, moria, pláže, jazerá, živé veľkomestá či indiánske rezervácie. Ale ako to všetko skĺbiť do 2-3 týždňov a vidieť čo najviac? Viem, že samotné plánovanie nejakého roadtripu môže byť až odradzujúce a pre niekoho proste „too much“.

V tomto článku nájdeš praktické rady, ako si naplánovať skvelý výlet nabitý zážitkami, zvolíme spôsob dopravy, bookneme ubytko a tiež som pre teba vypracovala príklady na rôzne trasy, po ktorých sa môžeš vydať. Okrem toho na konci článku nájdeš odkaz na stiahnutie cestovateľských itinerárov, ktoré som pre teba navrhla :)

PS.: Môžeš si vybrať zo 4 možností :P

----------------

Pamätám si ako som presne pred rokom, počas môjho Work and Travel, vysedávala v kuchyni v arizonskom mestečku a lámala si hlavu, kde za pár dní budem spať a čo budem robiť. Nebudem to prikrášľovať. Chvíľami ma premáhalo zúfalstvo, lebo som ani nevedela odkiaľ mám začať. Ja by som totiž najradšej išla všade a videla všetko.

Bolo mi jasné, že bez plánu to nepôjde. Pár day off-ov som teda obetovala intenzívnemu vyhľadávaniu, zapisovaniu a nakupovaniu.

Našťastie sa mi z toho celého podarilo krásne vykorčuľovať a myslím, že za ten čas, čo som mala na cestovanie sa mi podarilo vidieť strašne veľa.

Aby som ti tvoje plánovanie trošku uľahčila a zbavila ťa zúfalého pocitu, tvoj trip ti tu pomôžem naplánovať! Navrhnem ti pár trás, ktorými sa môžeš vydať alebo sa môžeš inšpirovať mojou trasou. :)


Pri plánovaní trasy je dôležité vedieť, čo by si najradšej vide/a a určiť si podľa toho priority.

Lákajú ťa:

 • Národné parky (Yosemite National Park, Grand Canyon)
 • Veľkomestá (New York, Los Angeles, Las Vegas)
 • Road tripy ( Southerd California)
 • Zábavné parky (Disneyland, Warner Bros Studios, Universal Studios)
 • Pláže alebo Hory
 • Festivaly
 • História a hudobná scéna (Nashville, Memphis)Koľko máš času?

Ak si na Work and Travel, tak by si mal mať na cestovanie cca 30 dní. Závisí podľa toho, kedy skončíš svoju prácu. Väčšinou majú študenti v priemere reálne tak 3 týždne.

Ak máš víza turistické a prišiel si spoznávať USA, máš na to 90 dní.

Pri plánovaní miest, ktoré chceš navštíviť ti zároveň radím vyhľadávať aktivity, ktoré chceš v danom meste podniknúť. To ti dá najlepšiu predstavu o tom, koľko času potrebuješ na návštevu jedného mesta a koľko času máš na presun do ďalšieho.

Je tiež super ak si všetko začneš plánovať s predstihom. Ja som mala napríklad v LA problém zohnať vhodné ubytko a niektoré atrakcie, ktoré som pozerala boli na niekoľko týždňov dopredu vypredané.

Napríklad zabookovať tour na Antelope Canyon sa nám nedarilo niekoľko dní a našli sme akurát rôzne stránky, ktoré ponúkali predražené lístky. Ak o nejakú atrakciu veľmi stojíš a vieš, že bez nej určite USA neopustíš, pozri si kedy je čo voľné a prispôsob si trasu podľa toho.

Vo väčších mestách, ako napríklad New York si vieš zaobstarať tzv. Sightseeing pass. Ak vieš, že v jednom meste chceš zostať týždeň a dlhšie a pochodiť ho skrz na skrz, potom jednoznačne odporúčam zaobstarať si túto vecičku. Ušetrí ti čas aj peniaze.Kde vyhľadávať typy a nápady na cestovanie:

Inšpiráciu, čo robiť v danom meste môžeš nájsť na najrôznejších miestach:

 • Travel blogy – množstvo blogerov ti ponúkne veľa možností a rád, čo treba vidieť v konkrétnom meste a väčšina z nich k tomu pridáva aj ceny takže vieš, koľko ťa to celé bude stáť.
 • Instagram – používam ho často na vyhľadávanie rôznych miest a spotov, ktoré chcem navštíviť a ukladám si ich. Skús pozrieť aj hashtagy daného mesta a uvidíš kam ľudia najčastejšie chodia.
 • TripAdvisor
 • Poraď sa s rodinou a kamošmi
 • Oficiálne turistické stránky daného mesta/štátu - napríklad VisitCalifornia.com


Postup ako si spraviť plán:

Sprav si tabuľky, zoznamy, alebo aj čmáranice na papier, pokiaľ sa v nich orientuješ.

Plánovanie takéhoto dlhšieho tripu je náročnejšie, keďže prichádzaš do styku s veľmi veľa informáciami, ktoré si nemôžeš zapamätať. Keď sa dohodneš s kamošmi kam by ste sa chceli ísť pozrieť, začnite dávať dokopy plán.

- Sprav si prieskum každého mesta a vypíš si v ňom všetky atrakcie a miesta, ktoré chceš navštíviť. Použi na to niektoré zdroje, ktoré som už spomínala, ako napr. travel blogy, Trip Advisor alebo Instagram.

- Vypíš si ku každému základné info ako napr. cenu, otváracie hodiny, alebo čas, kedy je najlepšie miesto navštíviť a vyhnúť sa napr. preplneným plážam.

- Ďalej si pohľadaj nejaké ubytká. Hľadaj ho v oblasti, kde sa nachádza najviac miest, ktoré chceš vidieť. Ušetrí ti to čas na dopravu do týchto miest.

- Ak nemáš auto, sprav si poznámky aj k doprave. Je v meste metro? Chodí k pláži nejaký bus? Je lepšie si zavolať Uber, alebo máš všetko v dochádzkovej vzdialenosti z ubytka?

- Keď máš všetko rozpísané, priraď si ku každému mestu čas, ktorý budeš potrebovať na jeho preskúmanie a naplánuj nadväznú dopravu. Autobusy, Lety....

- Keď máš rozpísané všetky dni, zrátaj si výdavky a rátaj aj s tým, že musíš jesť a piť.

No čo? Sme v mínuse? Ak áno, tak bohužiaľ budeš musieť zrejme niečo vyškrtnúť z listu a uskromniť sa. Ak sme ťažko zahojení a sme v pluse, tak tam kľudne niečo pridaj, alebo si zagembli vo Vegas :P


Sprav si zoznam:

 • Atrakcie, ktoré chceš vidieť
 • Atrakcie, ktoré sú free
 • Ceny platených atrakcii
 • Najlepšie City tours
 • Najlepšie trails v prípade hikovania
IMG_2392

Bookni si super ubytko v USA:

V USA máš naozaj nekonečné možnosti rôznych ubytovacích zariadení. Od hotelov, motelov, rezortov, apartmánov, chát, internátov, campov až po Airbnb a viac!

Ja osobne najradšej bookujem niečím zaujímavé a útulné apartmány, kde mám vlastnú kuchyňu. Hotelové izby sú všade zariadené viac menej rovnako a ja mám rada pocit, ak mesto len nenavštevujem ale v ňom aj „žijem“. Aj keď len na týždeň :P

Navyše ak ostávaš dlhšie na jednom mieste, mať vlastnú kuchyňu ti môže ušetriť aj nejaké peniaze.

Bookovať môžeš na Booking.com alebo Hotels.com. Predtým, než si niečo kúpim sa rada pozriem aj na recenzie daného miesta a často overujem aj na TripAdvisor a Google maps. Pozor hlavne na clickbaity, ktoré sa stále sem tam vyskytnú, kde na pekné fotky interiéru nalákajú ľudí do hroznej štvrte, kde sa pomaly bojíš vyjsť na ulicu.

Ak chceš mať počas cestovania feeling, ako keby si bol/a v americkom filme, pozri aj na siete motelov, ako napríklad Days Inn.

Do pozornosti ti dávam aj populárny Airbnb, avšak momentálne to nie je v USA number 1 možnosť aj kvôli tomu, že k celkovej cene sú pridávané predražené doplatky za upratovanie, ktoré celú cenu zdvihnú poriadne vysoko. Okrem poplatkov za upratovanie sa k cene pridávajú aj štátne dane a daň za posteľ :-O. Airbnb tu nie je už také lacné ubytko ako bývalo kedysi.

Na jednu alebo dve noci je v tomto prípade lepší hotel/motel.


Ako som už spomínala, je vhodné si ubytko zabezpečiť s predstihom. Jednak máš väčší výber, zoženieš ubytko bližšie k centru a vyhneš sa predraženým cenám, pri bookingu na poslednú chvíľu. Toto platí najmä ak cestuješ v hlavnej sezóne a do populárnych miest.

IMG_2778.JPG
IMG_2778.JPG
2018-10-01_11_52_28.JPG
2018-10-01_11_52_28.JPG
IMG_3554.JPG
IMG_3554.JPG
010F281A-0C34-476C-BD80-55BD94E08ABE.JPG
010F281A-0C34-476C-BD80-55BD94E08ABE.JPG
IMG_0977.JPG
IMG_0977.JPG
IMG_2239.JPG
IMG_2239.JPG
IMG_1059.JPG
IMG_1059.JPG
IMG_1041.JPG
IMG_1041.JPG

Zvoľ si vhodný spôsob dopravy:

Keď opomenieme leteckú dopravu, ktorú v USA využiješ najmä ak sa potrebuješ dostať na opačnú stranu krajiny, máš celkom dosť možností ako sa v USA dostaneš z bodu A do bodu B.

Keď som si vyhľadávala spôsoby, akými sa budeme počas nášho cestovania prepravovať, všade som sa dočítala, že: „America is a driving destination.“ Samozrejme pokiaľ nejdeš do väčších miest, ako napr. New York alebo Chicago. V týchto mestách sa preprava vlastným /prenajatým/ autom neodporúča.

Prenajmi si auto:

Veľa ľudí, ktorí cestujú do USA na dlhšiu dobu, napr. na Work and Travel, si prenajímajú auto a s kamošmi sa chystajú na poriadny roadtrip naprieč celou Amerikou.

Dobre správy, palivo je že vraj lacné.

Od priateľov, ktorí túto možnosť v USA využili, mám odporučenie na RentalCars.com, kde našli najvýhodnejšie ponuky.

Ak si plánuješ prenajímať v USA auto, nezabudni na vhodné poistenie, lebo nikdy nevieš.

Ak sa v Amerike nechceš stresovať šoférovaním, nemáš vodičák, alebo z nejakého iného dôvodu ti prenájom auta nevyhovuje, nezúfaj! Máš veľa ďalších možností. Ja som auto prenajaté tiež nemala a dopravili sme sa všade v pohode.

Busy:

Pre všetkých nevodičov je tu autobusová alternatíva. Cena autobusového lístka bola jedna z vecí, ktorá ma v USA šokovala asi najviac. Z LA sme sa do San Francisca odviezli Flixbusom za 8 eur. I think thats pretty sweet my friends :D


 • Flixbus – tohto dopravcu dobre poznáme aj u nás na Slovensku a preto som si ho viac krát vybrala pri našom cestovaní. Celkovo som sa „Flixom“ v USA viezla 3 krát a zakaždým sme našli skvelý deal.
 • Megabus – taktiež lacný dopravca, ktorý patrí medzi najvyužívanejších v USA.
 • Greyhound – najväčší autobusový dopravca v USA, ktorý pokrýva 48 štátov a taktiež vás zavezie do Mexika a Kanady. Lístky kúpiš online alebo na autobusovej stanici. Greyhound má ale povesť, že sa ním väčšinou vezú rôzne indivíduá, takže bacha na vec.


A čo také vlaky?

Osobne som vlakom v USA necestovala, /okrem metra :D/ ale tiež je to jedna z možností prepravy. Medzi americkými mestami premávajú vlaky AMTRAK. Lístky kúpiš online alebo na stanici. Platí, že čím skôr si lístok kúpiš, tým lepšiu cenu dostaneš.


Uber:

Za Uber som v USA vysolila nehorázne peniaze ale stálo to za to. Bola to pre nás najpohodlnejšia a najrýchlejšia možnosť prepravy v LA a San Franciscu. Navyše o zážitkoch s uberistami budem musieť zrejme napísať zvlášť článok.

57e4d7454250ae14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297ed09e44c15e_640.jpg.jpg
57e4d7454250ae14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297ed09e44c15e_640.jpg.jpg
55e7d3454f57aa14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297ed09e44c65f_640.jpg.jpg
55e7d3454f57aa14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297ed09e44c65f_640.jpg.jpg
54e7dd454a55a414f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd924cc351_640.jpg.jpg
54e7dd454a55a414f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd924cc351_640.jpg.jpg

Aký máš rozpočet?

Plánuješ v USA minúť to čo si si za celé leto zarobil/a, alebo si chceš niečo odniesť aj domov? Ja som v tom mala jasno. Som v USA a nejakým zázrakom mám dosť peňazí na účte. Chcem vidieť všetko čo stihnem a vládzem :D Tento program milujem práve z toho dôvodu, že vám dá jedinečnú šancu spoznať túto krajinu aj z iného ako „turistického“ hľadiska. A keď už si v USA, bola by škoda nevyužiť čas čo máš na cestovanie a ísť hneď domov.

S akou sumou sa ale treba približne rozlúčiť? Veľa to závisí od toho kam všade máš namierené a akú dopravu si zvolíš.


Ceny ubytovania:

 • Menší rozpočet: $50 – $100 za noc
 • Lepšie ubytko: $100 - $200 za noc
 • Luxus: $250 a viac
 • Airbnb: slušné ubytko od $70 na noc /závisí od typu ubytovania/


Jedlo:

 • Fast foody: cca od $5
 • Zdravé jedlo (takeouty): $7 až $10
 • Reštaurácie – predjedlá, burgery: $5 až $10, hlavné jedlo: $12 až $18
 • Nóbl reštaurácie od $25


Cena jedla sa odvíja aj od toho kde sa nachádzaš. Platí, že čím si na populárnejších, frekventovanejších miestach, cena môže byť vyššia.


Doprava:

 • Lety: ceny sú rôzne, ale priprav sa, že sa môžu rýchlo meniť zo dňa na deň. Ak nájdeš super deal, dlho neváhaj.
 • Autobusy: ako som spomínala, autobusová doprava je pomerne lacná. Z Vegas do LA 8€.
 • Vlaky/Metro: 7 dňový lístok na metro v New Yorku stojí $32
 • Prenájom auta: od $200 do $500 na týždeň.
 • Uber: keď si uber delíte medzi viac ľudí vychádza docela v pohode. Na kratšie vzdialenosti zaplatíš od 6 do 13€. Najviac som platila v LA a to 63€. na jednu cestu.
IMG_2368.PNG
IMG_2368.PNG
IMG_2369.PNG
IMG_2369.PNG
IMG_2370.PNG
IMG_2370.PNG
BB7AE938-2600-48AA-B9EE-E864543939D9.JPG
BB7AE938-2600-48AA-B9EE-E864543939D9.JPG


Vyber si svoju trasu!


1. Pacific Coast trasa:

Túto úžasnú scénickú trasu popri pacifickom pobreží odporúčajú mnohí cestovatelia. A vôbec sa tomu nečudujem. Na tejto trase sa z Washingtonských lesov dostaneš až ku krásnym plážam južnej Californie. Tie výhľady budú určite stáť za to!

Okrem iného máš po ceste aj mestá ako Seattle, Portland, San Francisko a San Diego. California je tiež považovaná ako jedna z najlepších miest na roadtripy v USA.


Top 10 miesť, ktoré ťa na tejto trase čakajú:

 1. Olympic Nation park, Washington
 2. Astoria& Fort Clatsop, Oregon
 3. „Dune Country“, Oregon
 4. Redwood National Park, California
 5. Mendocino, California
 6. San Francisco, California
 7. Monterey, California
 8. San Simeon, California
 9. Los Angeles, California
 10. San Diego, California
57e5dc434350af14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73277adc9f49c650_640.jpg.jpg
57e5dc434350af14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73277adc9f49c650_640.jpg.jpg
54e1d0474b5ba814f6da8c7dda793576133edde0554c704c73277adc9f48c559_640.jpg.jpg
54e1d0474b5ba814f6da8c7dda793576133edde0554c704c73277adc9f48c559_640.jpg.jpg
54e1d54a4b51b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f7d2e73dc934ecd_640.jpg.jpg
54e1d54a4b51b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f7d2e73dc934ecd_640.jpg.jpg
57e5dc434a53ac14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73277adc9f49c650_640.jpg.jpg
57e5dc434a53ac14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73277adc9f49c650_640.jpg.jpg
57e7d0424e57a914f6da8c7dda793576133edde0554c704c73277adc9f49c650_640.jpg.jpg
57e7d0424e57a914f6da8c7dda793576133edde0554c704c73277adc9f49c650_640.jpg.jpg
54e7d6444e54ac14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd944cc45d_640.jpg.jpg
54e7d6444e54ac14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd944cc45d_640.jpg.jpg

2. Great River Road

Táto trasa je pre všetkých, ktorých láka skôr vnútrozemie. Veľa opakovaných účasníkov Work and Travel, ktorí veľkomestá poznajú už z predošlých rokov, by radi chceli spoznávať aj menej známe štáty vo vnútrozemí. Tento zaujímavý roadtrip začínajúci v Minnesote zahŕňa 10 štátov a ponúka miesta ako St. Louis, Memphis, New Orleans a končí v Louisiane.

57e6d6434956af14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd944fcd51_640.jpg.jpg
57e6d6434956af14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd944fcd51_640.jpg.jpg
52e3dc4b4d5bb108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d79545cc_640.jpg.jpg
52e3dc4b4d5bb108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d79545cc_640.jpg.jpg
5ee6dd474853b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d79445cd_640.jpg.jpg
5ee6dd474853b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d79445cd_640.jpg.jpg
5fe9d3444b5ab108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d7934bcd_640.jpg.jpg
5fe9d3444b5ab108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d7934bcd_640.jpg.jpg

3. Northern National Parks

Národné parky v USA sú kapitola sama o sebe a myslím, že je veľa ľudí, ktorí ich preferujú pred veľkými mestami. Tieto prírodné krásy sa jednoznačne oplatí vidieť.

Na tejto trase môžeš preskúmať národný park Grand Teton a národný park Yellowstone. Perfektný roadtrip na leto!

50e3d54b4a4fad0bffd8992cc520317f163ad8f85254774f702678d2924d_640.jpg.jpg
50e3d54b4a4fad0bffd8992cc520317f163ad8f85254774f702678d2924d_640.jpg.jpg
57e9d3434f56a814f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd9448c25d_640.jpg.jpg
57e9d3434f56a814f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd9448c25d_640.jpg.jpg
57e6d44b4d53ad14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd944bc550_640.jpg.jpg
57e6d44b4d53ad14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd944bc550_640.jpg.jpg
57e7d74b4f51aa14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd9448c25d_640.jpg.jpg
57e7d74b4f51aa14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd9448c25d_640.jpg.jpg

4. Southwest National Parks

Keď už sme pri národnch parkoch, tieto sú proste „must-see“!

Tento roadtrip začínajúci v Arizone a končiaci v Utahu ti určite vyrazí dych na niekoľko týždňov :D

Na tejto ceste nájdeš až 5 úžasných národných parkov.

 • Grand Canyon
 • Zions‘
 • Bryce Canyon
 • Canyonlands
 • Arches
57e3dc434b50b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d0974fc0_640.jpg.jpg
57e3dc434b50b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d0974fc0_640.jpg.jpg
5fe0d7464856b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d0964ccd_640.jpg.jpg
5fe0d7464856b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d0964ccd_640.jpg.jpg
5ee2dd444952b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d09748c6_640.jpg.jpg
5ee2dd444952b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d09748c6_640.jpg.jpg
57e9d14a4351a514f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934dcd5d_640.jpg.jpg
57e9d14a4351a514f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934dcd5d_640.jpg.jpg
54e2d2424b57a414f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934dc75d_640.jpg.jpg
54e2d2424b57a414f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934dc75d_640.jpg.jpg

5. Vydaj sa po legendárnej Route 66

Táto historická trasa medzi Chicagom a Los Angeles, nazývaná aj „matkou ciest“ ti prináša úžasný prierez Amerikou a určite patrí medzi nezabudnuteľné trasy v USA. Na tejto trase prekročíš 8 štátov, ktoré ponúkajú mnoho historických, či prírodných zastávok.


10 väčších miest na Route 66:

 • Chicago, Illinois – oficiálny začiatok trasy
 • Louis, Missouri
 • Tulsa, Oklahoma
 • Oklahoma City, Oklahoma
 • Amarillo, Texas
 • Albuquerque, New Mexico
 • Santa Fe, New Mexico
 • Flagstaff, Arizona
 • Sedona, Arizona
 • Los Angeles, California: Santa Monica – oficiálny koniec trasy
57e6d1414a52ab14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd9349c059_640.jpg.jpg
57e6d1414a52ab14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd9349c059_640.jpg.jpg
50e9d5404c56b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d0934bc2_640.jpg.jpg
50e9d5404c56b108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d0934bc2_640.jpg.jpg
57e7dc43435aab14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934ac65d_640.jpg.jpg
57e7dc43435aab14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934ac65d_640.jpg.jpg
50e7d74b425bb108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d09144c2_640.jpg.jpg
50e7d74b425bb108f5d08460962a3f78143cdbe34e50744f732a72d09144c2_640.jpg.jpg
54e8d4474d55ae14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934ac65d_640.jpg.jpg
54e8d4474d55ae14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934ac65d_640.jpg.jpg
54e0d3474f50af14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd9349c35f_640.jpg.jpg
54e0d3474f50af14f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd9349c35f_640.jpg.jpg
57e4dc414953a514f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934bc35c_640.jpg.jpg
57e4dc414953a514f6da8c7dda793576133edde0554c704c73297edd934bc35c_640.jpg.jpg


Vydaj sa po mojej trase v znamení veľkomiest:

Moja trasa začína v Sedone, Arizone, kde som 3 mesiace pracovala a preskúmavala jej okolie. V Arizone som stihla navštíviť Antelope Canyon, Horseshoe Bend, Cathedral Rock, Devils Bridge, Boynton Canyon, duchárske mestečko Jerome a Flagstaff.

Do Flagstaffu nás odviezol náš úžasný kolega Marco, ktorý nás vyprevadil na autobus na naše ďalšie dobrodružstvo.

Z Flagstaffu sme to mali namierené do Las Vegas, kde sme pobudli deň a pol. Jedna noc vo Vegas mi naozaj stačila. Ubytované sme boli v hoteli Excalibur, ktorý vyzerá ako Disney hrad :D

Z Las Vegas sme pokračovali do Los Angeles, kam sme sa opäť zviezli autobusom - Flixbusom. Cesta nás vyšla na 8,50 eur. V LA sme naše riťky nechali vyvážať v Uberoch a stihli sme navštíviť: Universal Studios, Griffith Observatory, Santa Monica Beach, El Matador Beach v Malibu, Hollywood Walk of Fame, dom Čarodejníc, Art Disctrict a pár lokálnych obchodov.

Z Los Angeles sme pokračovali hore do San Francisca, taktiež Flixbusom za 8,50 eur. Tam sme si pozreli Golden Gate bridge z niekoľkých view pointov, Golden Gate park a Painted Ladies. V San Franciscu sme sa veľmi nenaháňali za atrakciami a vychutnávali sme si potulky mestom a nasávali atmosféru tohto architektonicky veľmi zaujímavého mesta. Prepravovali sme sa metrom, na ktoré nás zvyčajne doviezol Uber.

Z asi najpokojnejšieho a najbezproblémovejšieho letiska v San Franciscu, aké som kedy zažila, sme leteli do New Yorku, kde sme našu trasu zakončili. Keďže New York bolo pre mňa vždy jedno z top miest, ktoré som chcela navštíviť, nechali sme si naňho najviac času. Okrem povinných jázd ako Brooklyn Bridge, Times Square a Central park, sme zablúdili aj na Wall street, 9/11 Memorial, Top of the Rock v Rockeffeler centre, kde sme navštívili aj NBC štúdiá, Grand Central Terminal, Bryant park, Oculus vo World Trade Centre, MoMa Art Museum a vpadli sme aj do jedného brooklynského Primarku. :P

IMG_2769.JPG
IMG_2769.JPG
IMG_4016.JPG
IMG_4016.JPG
D7652574-B0CB-4FF5-8022-DC1F21293958.JPG
D7652574-B0CB-4FF5-8022-DC1F21293958.JPG
E24E6DD8-2ED6-468F-878C-B03D2DBC0D15.JPG
E24E6DD8-2ED6-468F-878C-B03D2DBC0D15.JPG
31EA3CAD-0010-4FEA-90EF-06F8F0FCA6C5.JPG
31EA3CAD-0010-4FEA-90EF-06F8F0FCA6C5.JPG


Ďalšie príklady 2-4 týždňových trás:

 • West Coast: Leť do LA, pokračuj do Orange County, San Diego, Las Vegas a potom hore do San Francisca
 • East Coast: Leť do New Yorku na ktorý si nechaj aspoň týždeň, pokračuj do New England a po ceste sa zastav v Bostone
 • Zábavné parky: Leť do Orlanda, kde sú Universal studios, vychilluj sa na pláži /napr. Clearwater/ a potom pokračuj na Florida Keys. Ak máš viac času a chuti, môžeš ísť preskúmať Charlestone alebo Savannah.
 • Music: Ak sa chceš vydať po trase country and blues, leť do Nashvillu, potom pokračuj dole do Memphisu a potom pozdĺž rieky Mississipi až do New Orleans.


Cestovanie po USA nie je sranda /je to aj sranda/ a môže sa ti stať kopa nepríjemností, na ktoré sa musíš pripraviť. Pre istotu si vždy nechaj finančnú rezervu a peniaze maj nielen na karte, ale aj v hotovosti. My sme mali napr. problémy s Chase bankou, ktorá mi z ničoho nič zablokovala účet. Môže sa ti pokaziť auto, alebo ti zrušia let a nabúrajú sa ti plány. Aj keď stať sa môže veľa vecí, je potrebné si zachovať chladnú hlavu a hlavne mať po ruke všetky emergency kontakty na osoby, ktoré ti môžu v týchto situáciách pomôcť. My sme to našťastie prežili bez väčšej ujmy a domov som odchádzala navyše s pár stovkami na účte, ktoré som si ťažko zarobila v Arizonskom kaňone! :P


Verím, že nech už si naplánuješ akúkoľvek trasu, budeš ju mať bezproblémovú a odnesieš si z USA nezabudnuteľné zážitky :)

Domi xx

Snímka obrazovky 2019-08-19 o 12.01.35.png
Snímka obrazovky 2019-08-19 o 12.01.35.png
Snímka obrazovky 2019-08-19 o 12.08.25.png
Snímka obrazovky 2019-08-19 o 12.08.25.png
Snímka obrazovky 2019-08-19 o 12.06.38.png
Snímka obrazovky 2019-08-19 o 12.06.38.png
Snímka obrazovky 2019-08-19 o 12.30.15.png
Snímka obrazovky 2019-08-19 o 12.30.15.png