Čo pozerám počas cestovania / What to watch while traveling

30 November 2019

V poslednom čase sa ma veľa ľudí pýtalo aké seriály a YouTuberov najčastejšie pozerám. Inšpirovalo ma to k napísaniu takého krátkeho zoznamu mojich obľúbených seriálov a YouTube videí, ktoré najčastejšie pozerám počas cestovania a vo svojom voľnom čase. Nechaj sa inšpirovať a napíš mi čo najradšej pozeráš ty.

YOUTUBE


5. Fun For Louis

Genre: Vlog, Travel

Louis is a British traveler who spends his life traveling the world. He is so inspiring and fun to watch. Louis is always on the road doing some fun projects with his friends all around the world. He is completely natural and charismatic in front of the camera and I always find some new incredible locations I want to visit.

----------------------------

Tento chalan je britský travel vlogger, ktorý každý deň pridáva na svoj kanál videá zo svojich ciest. Objavila som ho úplnou náhodou, keď som hľadala nejaké cestovateľské inšpirácie. Zaujal ma svojou charizmou a spôsobom akým točí svoje videá. Vždy keď dopozerám nejaké jeho videjko, cítim sa úplne nabudená a inšpirovaná podniknúť nejaké nové dobrodružstvo. Milujem si jeho videjká púšťať najmä počas cestovania, lebo sa potom teším ešte viac na to čo zažijem a čo úžasné objavím.

4. Safiya Nygaard

You may recognize Safiya from her days at Buzzfeed when she starred in the popular series "Ladylike," but since leaving Buzzfeed, Safiya has accumulated 8 million subscribers of her own on her YouTube channel. Safiya is most known for testing new products, following hacks and reporting back to her subscribers with the honest results.

--------------------

Túto sympatickú babu som registrovala ešte počas jej pôsobenia v BuzzFeed-e. Jej videjká mám zaradené medzi zábavnými oddychovkami, ktoré si púšťam keď potrebujem vyplniť čas alebo úplne vypnúť. Safiya častokrát v spolupráci s jej oddaným priateľom točia zábavné videá o skúšaní rôznych produktoch, zaujímavých módnych trendoch a experimentoch. Vždy keď mi na Instagrame vybehne nejaká reklamana na super vyhajpovaný trendy produkt, som si istá, že sa čoskoro objaví na Safiynom kanále, kde ho bude testovať a podá veľmi podrobnú a úprimnú recenziu.

Buzzfeed Unsolved

Genre: Factual television

BuzzFeed Unsolved (also known as simply Unsolved) is an American documentary entertainment television series created and produced by Ryan Bergara. It first aired on YouTube on February 4, 2016, and has run for six seasons.The show currently airs on its own channel called the Buzzfeed Unsolved Network.

BuzzFeed Unsolved follows Ryan Bergara and co-host Shane Madej who discuss unsolved crimes, haunted places, alleged demonic possessions, and historical occurrences. While the topics of discussion are often morbid, most episodes are presented in some form of a comedic manner. The show is filmed primarily in Los Angeles with some episodes having parts filmed across the U.S and even some in other countries such as the United Kingdom and Mexico.

---------------------------

Toto dynamické duo „súkromných detektívov/krotiteľov duchov“ ma nesmierne baví. Ryan a Shane v každej epizóde rozoberajú prípady, ktoré nikdy neboli vyriešené. Najčastejšie rozoberajú nevyriešené vraždy, záhadné zmiznutia, únosy a rôzne prípady, ktoré do dnešného dňa nie sú uzavreté. Každý príbeh predstavia veľmi pútavo a následne poukazujú na možné teórie. Aj keď ide o témy, ktoré sú vážne, sú schopní vniesť do svojich videí istú dávku humoru a nadhľadu. Ich vedľajšou sériou je vyšetrovanie miest s nadprirodzenou aktivitou. Kým Ryan verí na mimozemšťanov, duchov a démonov, Shane je jeho úplný protiklad a v každej epizóde tak medzi nimi vznikajú vtipné situácie.

2. Shane Dawson

Genre: Docuseries, Vlog, Sketch comedy, Beauty

Shane has 19 million subscribers and has been active on his channel since he joined in 2005. His content has evolved with him over the years but he is best known for his food videos, conspiracy theories and mini-documentaries investigating other well-known YouTubers. Dawson released his first docu-series on YouTube, in which he reconciled with his abusive father. His most-viewed docu-series are about Jake Paul, Jeffree Star and TanaCon.

-------------------------------

Shanove videá som začala pozerať asi v druhom ročníku na výške, keď ešte robil food videá v jeho ikonickej kuchyni. Od vtedy však prešiel veľmi dlhú cestu a dnes točí mega úspešné mini dokumentárne série o živote ostatných, častokrát kontroverzných youtuberov. Medzi jeho najviac sledované videá patria aj jeho konšpiračné teórie, ktoré prezentuje s takým zapálením, že pri pozeraní to začne zaujímať aj teba. Okrem Shana si obľúbiš aj jeho partiu – Andrewa s jeho nákazlivým smiechom a úžasnými kamerovými schopnosťami, partnera Ryana, Morgan a veľké dieťa Garretta.

Jeho videá mi vždy zdvihnú náladu a aj keď už nepostuje tak často, vždy sa veľmi teším s čím novým znova príde.

1. David Dobrik

Genre: Comedy

David Dobrik is a Slovak-born YouTuber, who started his career on Vine.

Every video features the same cast of revolving friends. The video can be mundane (driving around Los Angeles or hanging out in an apartment) or grandeur (flying to Hawaii for a day to prank a friend), but the vlogs are rarely focused on David. He’s one of the few popular YouTube vloggers who isn’t the primary focus of his videos. He wants people to know his friends and make his fans feel like they’re part of the group, lovingly referred to as the “Vlog Squad.” Think of it like Friends, but for vloggers. Essentially, Dobrik created the first sitcom-vlog. But Dobrik already feels larger than YouTube. He’s collaborating with Hollywood actors and influencers like Kylie Jenner and hosting major events like the Teen Choice Awards. – theverge.com

------------------------

Predstav si, že tento mladý chalanisko, ktorý má momentálne skoro 15 miliónov odberateľov, žijúci v LA, sa vlastne narodil v Košiciach a naďalej sa hlási k slovenskému občianstvu. Gogo who?

Na prvé Davidove video som narazila niekedy pred rokom a keď som chcela niekomu zhrnúť o čom to bolo, rozprávala som asi hodinu. Svoje videá robí 4 minúty a 21 sekúnd dlhé, ktoré sú natrieskané takým obsahom, že máš pocit že si si pozrel nejaký zostrih z bláznivého filmu. Od kedy som ho „znovuobjavila“ toto leto, pozrela som si každý jeden vlog a som oficiálne závislá na jeho kontente.

Hlavnými postavami v jeho „vesmíre“ sú jeho kamoši - členovia „Vlog Squad“, ktorí Davidovi pomáhajú s jednotlivými scénkami a často to vyzerá tak, že žijú najlepšie životy na svete. V jeho videách sa objavujú aj väčšie celebrity ako Charlie Puth alebo Kylie Jenner.

Či už jeho priateľom rozdáva drahé autá, robí na nich pranky alebo oslavujú vo Vegas, tento charizmatický chalan má úžasný zmysel pre humor a jeho zábavné zostrihy mi vždy vyčaria dobrú náladu a úsmev na perách.

Vlastne už asi pol hodinu tu frustrovane sedím a sa snažím opísať o čom sú jeho videá a stále sa mi to nedarí. Prosím pozri si to nech vieš o čom hovorím :)

SERIES / SERIÁLY


6. Friends

8.9/10 IMDb

Friends is an American sitcom television series, created by David Crane and Marta Kauffman, which aired on NBC from September 22, 1994, to May 6, 2004, lasting ten seasons. With an ensemble cast starring Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry and David Schwimmer, the show revolved around six friends in their 20s and 30s who lived in Manhattan, New York City.

-----------------------------

Friends sú pre mňa nesmrteľná klasika, ktorú dokážem pozerať donekonečna. Je to jeden z mála komediálnych seriálov, ktorého scénky a dialógy sú mi stále vtipné aj po desiatom raze. Keď neviem čo si mám pustiť a nemám na nič špecifické náladu, pustím si priateľov :)

5. The Magicians

7.6/10 IMDb

Quentin Coldwater enrolls at Brakebills University for Magical Pedagogy to be trained as a magician, where he discovers that the magical world from his favorite childhood books is real and poses a danger to humanity. Meanwhile, the life of his childhood friend Julia is derailed when she is denied entry, and she searches for magic elsewhere.

----------------------

Seriál Magicians som začala pozerať z veľmi prostého dôvodu. Mám rada čarodejnícku tematiku a všetko, kde sa čaruje zhltnem aj s navijakom. Ak by však niekto čakal čosi podobné Harrymu Potterovi, veľmi rýchlo ťa preberiem z omylu. Z na prvý pohľad nevinného seriálu sa vykľuje surový sarkastický masaker. Tento seriál je v niektorých ohľadoch tak „fucked up“, že z toho proste nemôžeš odtrhnúť zrak, aj keď neveríš vlastným očiam. Myslím, že nie je žiadna kontroverzná téma, ktorá v seriáli nebola zachytená. Drsnú brutalitu vyvažujú humorné postavy Margo a Elliot, ktorí ťa vyslovene pozvú na tento „high trip“ a užívajú si ho spolu s tebou. Ak ti tento seriál sadne po humornej stránke tak si ho náramne užiješ.

Dej sa začína tým, že jedna z hlavných postáv – Quentin Coldwater zistí, že svet mágie existuje a bol prijatý na školu mágie Brakebills, kde ho budú učiť ako mágiu používať. Rovnakú pozvánku na prijimačky do tejto školy dostala aj jeho kamarátka z detstva, Julia. Ona však prijímačky nespravila a hľadá alternatívne spôsoby používania mágie. Quentin okrem toho všetkého príde na to, že čarovný svet, o ktorom čítal v jeho najobľúbenejších knižkách je skutočný a v súčasnosti predstavuje nebezpečenstvo pre celý svet.

4. The 100

7.7/10 IMDb

The 100 is an American post-apocalyptic science fiction drama. Set in 2149, 97 years after a nuclear apocalypse has devastated the surface of Earth, the only survivors were approximately 400 inhabitants of 12 national space stations that were in orbit at the time. Three generations have survived in space. The Ark has strict measures, including capital punishment for those over 18 and population control, as the leaders of the Ark take steps to ensure the survival of the human race. But now, resources are running out and the Ark is dying. For the first time in nearly a century, there is talk of returning to Earth. 100 juveniles convicted of various crimes are sent to Earth to see if it is survivable.

-----------------------------

The 100 je jeden z tých seriálov, na ktoré som sa namotala tak, že som prvé dve série stihla pozrieť za jeden víkend. Začiatok seriálu môže byť pre niekoho síce trošku zdĺhavejší, ale oplatí sa ním prekúsať, lebo druhá a tretia séria sú úplne topky.

Ak ťa baví post apokalyptický žáner, veľa drámy a akcie, tak si určite prídeš na svoje.

Dej sleduje prvých sto „deciek“, ktoré z vesmíru poslali na Zem, aby zistili, či je Zem po nukleárnej katastrofe znova obývateľná. Samozrejme dej sa nám trošku zamotá, keď sa zistí, že na Zemi rozhodne nie sú sami a na scénu nastúpia „Grounderi“ – preživší ľudia na Zemi.

Po 4 sérii to išlo trošku dole vodou, ale ešte stále si tento seriál rada zapnem a k starším dielom sa rada vraciam.

3. The Crown

8.7/10 IMDb

The Crown is actually based off a true story as it follows the life of Queen Elizabeth II from the 1940s to modern time. Expect lots of drama, incredible scenery, beautiful costumes, and more.

--------------------

Dlho som váhala nad tým, či tento seriál začnem pozerať. Historické seriály milujem, ale tie , ktoré som videla mali doteraz vždy jednu spoločnú vlastnosť. Sledovali udalosti, ktoré mali svoj začiatok aj koniec. Pozerať sa na životopisný seriál o kráľovnej Alžbete II., ktorá je ešte stále vo funkcii a jej príbeh sa ešte neskončil mi prišlo divné. Keď som však videla prvé diely, bola som ohromená ako ma tento seriál dokázal vtiahnuť a zaujať.

Aj keď jej príbeh ešte nie je úplne dopísaný, stihla toho zažiť už veľa. Prežila druhú svetovú vojnu, predsedom vlády bol v prvých rokoch jej vlády Winston Churchill a odkedy je na tróne, v USA sa vystriedalo už 12 prezidentov.

Vynikajúce herecké obsadenie a dobre zachytená atmosféra danej doby ma držia priklincovanú k obrazovke a každý diel vo mne zanechá dojem.

2. Stranger Things

8.8/10 IMDb

Stranger Things is an American science fiction horror web television series created by the Duffer Brothers and released on Netflix.

When Joyce's 12-year-old son, Will, goes missing, she launches a terrifying investigation into his disappearance with local authorities. As they search for answers, they unravel a series of extraordinary mysteries involving secret government experiments, unnerving supernatural forces, and a very unusual little girl.

--------------------------

Tento seriál na mňa od začiatku pôsobí ako kultová klasika, ktorú milujú všetky generácie. Svoju prvú sériu však Netflix vydal v roku 2016. Myslím, že za tú dobu si Stranger Things získali obrovskú popularitu a patrí k jedným z dnešných „must see“ kúskom.

Ja osobne horory veľmi nevyhľadávam a vôbec ich neobľubujem. Avšak Stranger Things je tak úžasné vyvážený dobrým dejom, zaujímavými postavami, vtipnými momentami a geniálnym hereckým obsadením, že mi občasné „bububu“ vôbec nevadí.

Tento seriál, zasadený do 80-tych rokov, sa sústredí okolo bandy školákov, z ktorej jeden z nich záhadne zmizne. V neďalekej inštitúcii Hawkins National Laboratory sa zdanlivo zaoberajú vedeckým výskumom pre Ministerstvo energetiky, no v skutočnosti robia tajné experimenty na ľuďoch. Nejakým spôsobom sa im podarilo vytvoriť portál do alternatívnej dimenzie, ktorú nazvali "Upside Down". Táto dimenzia však začne vplývať na nič netušiacich obyvateľov Hawkinsu katastrofálnym spôsobom.

Prvá séria začína v novembri 1983, keď Willa Byersa unesie tvor z Upside Down. Jeho matka Joyce, spolu s policajným náčelníkom Jimmom Hopperom, po ňom začnú pátrať. Medzitým z laboratória utečie mladé dievča Eleven, ktoré pomáha Mikovi, Dustinovi a Lucasovi nájsť ich strateného priateľa.

1. Outlander

8.4/10 IMDb

After serving as a British Army nurse in World War II, Claire Randall is enjoying a second honeymoon in Scotland with husband Frank, an MI6 officer looking forward to a new career as an Oxford historian. Suddenly, Claire is transported to 1743 and into a mysterious world where her freedom and life are threatened. To survive, she marries Jamie Fraser, a strapping Scots warrior with a complicated past and a disarming sense of humour. A passionate relationship ensues, and Claire is caught between two vastly different men in two inharmonious lives. `Outlander' is adapted from the best-selling books by Diana Gabaldon.

-----------------------

Serál Outlander ma absolútne dostal do kolien ešte v roku 2015, kedy ma na prvú sériu namotala kamarátka. Aj keď som si pri prvých troch dieloch hovorila, že "omg čo to pozerám", nakoniec sa z tohoto seriálu stal jeden z mojich najobľúbenejších. Vďaka nemu som sa zamilovala do škótskej prírody, kultúry a histórie. O dva roky neskôr som sa dokonca vybrala na veľký roadtrip naprieč celým Škótskom a navštívila som aj niektoré filmové lokácie.

Seriál by som zaradila medzi historické scifi, keďže sa tam okrem sledovania skutočných historických udalostí aj cestuje v čase, ktoré je tam však veľmi decentne zakomponované a nepôsobí to vôbec rušivo. Kto si však myslí, že je to nejaká historická, romantická telenovela, je vedľa ako tá jedľa. Nechýbajú tam ani akčnejšie a krvavejšie scény, bez ktorých by to v 18. storočí asi nebolo ono. Priprav sa aj na dávku úžasného škótskeho akcentu, nádherných kulís, kostýmov a hlavne skvelého hereckého obsadenia.

Ak máte radi podobný žáner, tento seriál Vás určite chytí za dušu. Navyše seriiál je natočený podľa knižnej predlohy, veľmi podrobných noviel od autorky Diany Gabaldon. Na svoje si teda prídu aj všetci knihomoli, ktorí určite nepohŕdnu rozšírenou verziou Outlanderu.

Dej sleduje mladú zdravotnú sestričku Claire, ktorá sa so svojim mužom vyberie po skončení druhej svetovej vojny na svadobnú cestu do Škótskej Vysočiny, odkiaľ sa Claire záhadným (ale ikonickým) spôsobom prenesie do roku 1743. Tam stretne mladého (krásneho) škótskeho bojovníka s komplikovanou minulosťou Jamieho Frasera. Láska to možno nebola na prvý pohľad, ale na druhý určite. Celý dej smeruje k poslednej bitke o Culloden, v ktorej boli Škótske klany potlačené, museli odovzdať zbrane, zakázali im gaelčinu, kilty a dokonca aj hru na gajdách. Keďže Claire o tejto udalosti vie, bude sa snažiť celú situáciu zvrátiť.