Zbaľ sa na Work and Travel like a boss!

11 May 2019

Určite teraz sedíš na zemi v mori šatstva s otvoreným kufrom a so zúfalstvom v očiach googliš ako sa máš zbaliť na 4 mesiace na cestu do Ameriky. Viem čo práve prežívaš, pretože som pred cca rokom robila presne to čo ty. Ale don‘t worry, be happy, lebo ti idem virtuálne na pomoc a dám ti tu ultimate guide ako sa správne zbaliť.

Keďže programu sa tento rok už zúčastniť nemôžem /cryingonthefloor/ skúsim aspoň predať svoj wisdom teraz tebe!


Ultimate packing guide


Výber správneho kufra:


 • Predtým ako si objednáš lodný kufor s úmyslom narvať doňho náklad, ktorý pokryje 4 mesiace tvojho života, mysli na to, že tvoj kufor budeš so sebou ťahať po celú dobu cestovania a posledné čo potrebuješ, je naťahovať sa s kufrom veľkým ako krava, ktorý sa nezmestí ani do kufra taxíka.
 • Pozri si aké rozmery príručnej a podpalubnej batožiny povoľuje tvoja letecká spoločnosť. Mysli taktiež na váhu kufra. Keď ju presiahneš, platíš. Keď nechceš platiť, musíš na letisku vyhádzať tvoje veci.
 • Na kufor si pripni štítok s adresou tvojho zamestnávateľa pre prípad, že by sa kufor niekde stratil. Označený kufor ti potom pošlú na adresu. Na spiatočnej ceste si zase napíš svoju adresu domov.
 • Vyber si ľahko rozpoznateľný kufor s nejakým motívom, alebo si ho polep nálepkami, prípadne obviaž stužkami, aby si ho medzi morom rovnakých, čiernych kufrov ľahko našiel.


Čo potrebuješ:


 • Doklady – pas s tvojimi vízami, DS-2019 formulár, doklad o zaplatení SEVIS poplatku, kartička poistenca – doklad o poistení v Amerike a tvoj Job offer. Odporúčam si spraviť kópiu originálov a vložiť si ich do kufra. Originály maj vždy pri sebe! Taktiež si ich odfoť na mobil a pre istotu aj pošli mamine na mail, kvôli zálohe. Tieto doklady sú pre tvoj pobyt na území USA životne dôležité a ver mi, že ich nechceš stratiť.
 • Letenky – duuuh
 • Peniaze – prvú výplatu dostaneš najskôr o dva týždne po nastúpení do práce, takže si zober dostatok peňazí aspoň na tvoj prvý nájazd do Walmartu.
 • Adaptér do Amerických zásuviek
 • Lieky – zober si tvoje osvedčené lieky na prechladnutie, prípadne krém po úrazoch a podobne.


Čo nepotrebuješ:


 • Jedlo! Ak potrebuješ poriadne odstrašujúci príklad, prečítaj si článok – „Cesta za veľkú mláku. Bola som podozrivá z pašovania keksíkov?“
 • Elektrické spotrebiče ako fény a žehličky na vlasy rozhodne nechaj doma. Kvôli rozdielnemu napätiu v Amerických zásuvkách ti nemusia dobre fungovať, prípadne sa môžu pokaziť. Ja som si žehličku na vlasy kúpila vo Walmarte. Btw elektrické spotrebiče sú v USA oveľa lacnejšie.
 • Zbytočnosti – ako príklad uvádzam môj klobúk, ktorý som po celú cestu do USA nosila v ruke aby sa mi nepomačkal. Už po prvom prestupe som myslela, že ho niekde zahodím, lebo mi strašne zavadzal a bol akurát tak na príťaž. V USA som ho využila celkovo asi 2 krát a nakoniec ostal v koši v San Franciscu, pretože som s ním už nemienila absolvovať celú tú cestu naspäť.


Ako sa efektívne zbaliť:

 1. Ber ohľad na miesto tvojho dočasného bydliska. Kamže to ideš? Minessotta? Arizona? New York? Keďže USA je brutálne veľká krajina, aj počasie tam býva brutálne odlišné. Skús si trošku pogoogliť aké býva počasie v mesiacoch, v ktorých budeš práve v Amerike a prispôsob tomu svoju garderóbu. Budeš odpadávať pri 40-tkach, budiť sa do mrazivých rán alebo ťa spláchnu letné monzúny? Hovoríš si, idem v lete, načo mi je sveter? Nezabudni, že keď skončíš v lete prácu, začneš na jeseň cestovať kade tade, kde ti tričko s krátkym rukávom už stačiť nebude. Ak si žgrgloš obecný, resp. chceš fakt šetriť na všetkom, aby ti čo najviac ostalo z tvojho zárobku, mysli aj na tieto veci. Predposledný septembrový týždeň v San Franciscu som myslela, že zamrznem a musela som si tam kúpiť bundu. Ale teraz ju milujem a pripomína mi toto leto <3
 2. Čo potrebuješ si dokúpiš. Kúpiš si aj to čo nepotrebuješ, ale žijeme len raz a ešte k tomu v Amerike nie? Ak nie si už vyššie spomínaný žgrgloš a naopak sa radšej balíš naľahko, zober si poloprázdny kufor a naplň ho novými vecami na ceste späť.
 3. V práci budeš väčšinu času aj tak nosiť len uniformu, takže na tvoj voľný čas toho skutočne veľa nepotrebuješ. Radím ti zobrať si pár obnosených vecí, ktoré môžeš zničiť na prípadných túrach alebo výletoch a nebude ti ich ľúto vyhodiť po skončení práce. Uvoľníš si tak miesto v kufri na nové veci, ktoré si v USA kúpiš. Ja som v USA nechala uterák, obnosený batôžtek, pár straších tričiek, klobúk a moje zošlapané a od Arizonskej pôdy zožltnuté "najky".
 4. Do lietadla si nezabudni zbaliť slúchadlá, powerbanku a žuvačky, ak ti tak ako mne zalieha v ušiach pri vzlietaní a pristávaní.
 5. Samozrejme, v prípade ak si Instagramová hviezda a chceš z každého miesta cool fotečky, škrtni si všetko čo si doteraz čital/a a svoje outfity si starostlivo dopredu naplánuj.


Do Ameriky som odchádzala s naprataným, stredne veľkým kufrom, batohom, nafukovacím vankúšikom a s tým poondiatym klobúkom. Z USA som odchádzala s novým, veľkým naprataným kufrom, ktorý mal nadváhu a s batohom naprataným do prasknutia. Môžem povedať, že som si priviezla veľmi veľa krásnych vecí, ktoré mi navždy budú pripomínať toto senzačné leto a miesta, ktoré som navštívila. A mám aj nový kufor, hihi :D

Anyway, good luck folks!